ברכת הגומל תפילת הדרך על גאולת הארץ בבניית יישובים הרואה אנשים חכמים בריות נאות ברכות על התחדשות הטבע ברכות הראייה ברכות הריח ברכת 'אֲשֶׁר יָצַר' על הפרשת הפסולת דרך ארץ באכילה ברכת 'הטוב והמטיב' על יין נוסף היין ברכות 'חמשת מיני דגן' דיני אמירת ברכת המזון ברכת המזון הברכה על הלחם נטילת ידיים לקראת הסעודה כלל הברכות שלאחר האכילה מדיני ברכות שלפני האכילה כלל הברכות שלפני האכילה משמעות הברכה
- - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב

שהחיינו, הטוב והמטיב ודיין האמת

1 דק'

שהחיינו, הטוב והמטיב ודיין האמת

האזן למושג:

על קנייה או מתנה משמחת, כדוגמת בגד חדש או כלי או רהיט חדש, מברכים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה". כאשר ההנאה משותפת לשניים ויותר, כמו זוג נשוי שקנה או קיבל במתנה כלי מטבח חדשים, מברכים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַטּוֹב וְהַמֵּיטִיב". 'הטוב' לי, 'והמטיב' לאחרים. כמו כן על קבלת מתנה כספית, או זכייה בהגרלה, או קבלת ירושה - יחיד מברך 'שהחיינו', ואם הם שניים - יברכו 'הטוב והמטיב'. גם על שמועה טובה מברכים. לפיכך, השומע שהרוויח סכום כסף גדול במיוחד, יברך בעת שמיעתו. ואם אינו בטוח באמינותה של השמועה, יברך בעת שהכסף יעבור לרשותו. אם הם שותפים או זוג נשוי - יברכו 'הטוב והמטיב'. 

על שמועה רעה מברכים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם דַּיָּן הָאֱמֶת". כגון השומע על אדם שיקר לו מאוד ונפטר. וכן מי שנודע לו שהשקעתו ירדה לטמיון, או שהחליטו להעמידו למשפט קשה, או שגזרו עליו עונש, מברך 'דיין האמת'. ואם זכה במשפט יברך 'שהחיינו'. מי ששמע שבנו או אביו הרוויח רווח גדול במיוחד, והוא שמח בזה - יברך 'שהחיינו'. ואם שמע שהפסיד הפסד גדול והוא עצוב מזה, יברך 'דיין האמת'. 

נתבשר שהחליטו להעלות את שכרו, או שקיבל העלאה לא צפויה בדרגה, יברך 'שהחיינו'. כאשר מתכוונים לערוך מסיבה לכבוד זה, טוב לדחות את הברכה למסיבה. גם מי שהתבשר שעבר בהצלחה את מבחן הנהיגה (טסט), או שקיבל ציון גבוה במבחן חשוב, אם הוא שמח בזה מאד, יברך 'שהחיינו'. 

על ידי הברכות הללו, המברך חוזר ונזכר שה' משגיח על הכל, ועל ידי כך שמחתו עמוקה יותר, ומתוך כך יכוון את עצמו להשתמש כראוי בשפע הטוב שה' משפיע עליו. וגם כאשר חלילה פוגע בו אסון, כיוון שהוא יודע שגם לאסון יש משמעות, למרות שהוא לא מבין אותה כעת, מתוך האמונה שהכל מאת ה' לטובה, יוכל להתרומם ולבנות את חייו. אבל מי שאינו מאמין, צערו נוקב וחודר ללא תרופה ומשמעות.

ברכה על לידה: על לידת בן - ההורים מברכים 'הטוב והמטיב', ועל לידת בת - 'שהחיינו'. גם סבא וסבתא ששמחים בעת ראיית נכדם או נכדתם בפעם הראשונה - מברכים 'שהחיינו'.

פירות חדשים פירות חדשים