משמעות הברכה
- - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב

כלל הברכות שלפני האכילה

1 דק'

כלל הברכות שלפני האכילה

האזן למושג:

כשם שראוי לאדם שמקבל מתנות מחברו להודות באופן ייחודי על כל מתנה, ואילו זה שמודה על הכל בנוסח סתמי, מראה שאינו מבחין במהות המתנה, כך ראוי לאדם לנהוג כלפי שמיים. לפיכך תיקנו חכמים להודות בברכה מיוחדת על כל סוג של מאכל. 

שישה נוסחים של ברכות תיקנו חכמים לפני האכילה, לשישה סוגי מאכלים ומשקים. א) על לחם: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַמּוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ" (להלן ז). ב) על עוגות ותבשילים ממיני דגן: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת" (להלן י). ג) על יין: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם בּוֹרֵא פְּרִי הַגֶּפֶן" (להלן יא). 

ד) על פירות עץ, כדוגמת ענבים, רימונים ושקדים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם בּוֹרֵא פְּרִי הָעֵץ". ה) על פירות אדמה, כדוגמת תירס, עגבניה, עדשים ומלון: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם בּוֹרֵא פְּרִי הָאֲדָמָה".  

ו) על שאר מאכלים ומשקים שאינם צומחים מהאדמה, כדוגמת בשר, חלב, ביצים ומים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהַכֹּל נִהְיָה בִּדְבָרוֹ". וכן על פירות אדמה ועץ שהשתנו מאוד, עד שלא ניכר מקורם, מברכים 'שהכל'. לפיכך, על פירות שהתרסקו לגמרי עד שלא ניכר בעיני האנשים איזה פרי הם, כדוגמת שוקולד וקציצות סויה, מברכים 'שהכל'. וכן על מיצי פירות, הואיל והפכו ממאכל למשקה, מברכים 'שהכל'.*

 

---------------------------------------------------

*ברכת האורז מיוחדת, אף שהוא מין קטניות ולא מחמשת מיני דגן, כיוון שהוא מזין מאוד, קבעו חכמים לברך לפניו 'מזונות'. אבל כיוון שאינו משבעת המינים וגם לא מחמשת מיני דגן, לאחריו מברכים 'בורא נפשות' ולא 'מעין שלוש'.

מדיני ברכות שלפני האכילה מדיני ברכות שלפני האכילה כלל הברכות שלאחר האכילה נטילת ידיים לקראת הסעודה הברכה על הלחם ברכת המזון דיני אמירת ברכת המזון ברכות 'חמשת מיני דגן' היין ברכת 'הטוב והמטיב' על יין נוסף דרך ארץ באכילה ברכת 'אֲשֶׁר יָצַר' על הפרשת הפסולת ברכות הריח ברכות הראייה ברכות על התחדשות הטבע בריות נאות הרואה אנשים חכמים על גאולת הארץ בבניית יישובים תפילת הדרך ברכת הגומל שהחיינו, הטוב והמטיב ודיין האמת פירות חדשים