הבחנה בין דימום טמא לכתם טהור שבעת הימים הנקיים הפסק טהרה תהליך הטהרה
- - החפשמ - החפשמ - החפשמ - החפשמ - החפשמ - החפשמ

ההכנות לטבילה

1 דק'

ההכנות לטבילה

האזן למושג:

כדי שהטבילה תהיה כשרה, צריך שלא יהיה דבר שיחצוץ בין הגוף למים. חציצה היא דבר שרוב הנשים אינן רוצות שיהיה דבוק לגופן או לשערן, כדוגמת לכלוך שדבוק לגוף או לשיער, וכן כינים וביצי כינים, וכן קשרים שמפריעים לסירוק, לכן צריך לחפוף את השיער ולסרקו היטב. צבע שצובעים בו שיער, כל זמן שהוא נראה סביר - אינו חוצץ. קילופי עור, גלדי פצע ויבלות - מה שניתן להסיר בקלות על ידי ריכוך במים בלא חשש דימום - יש להסיר, ומה שקשה - אין צריך להסיר. משחות שנספגות בעור, למרות שחשים את שמנוניותן, אינן חוצצות. 

למרות שאין צורך לפתוח את הפה בטבילה, כיוון שמותר לפתוח את הפה, חובה שלא תהיה בו חציצה, כדוגמת חתיכת בשר שתקועה בין השיניים. סתימה שעשויה יפה, גם אם היא זמנית, אינה חוצצת. אבל סתימה זמנית שהאשה מתביישת להיראות בה - חוצצת. 

יש להסיר כל דבר שצמוד לגוף, כגון: טבעות, עגילים, סיכות ראש ושרשראות, שלא יחצצו בין המים לגוף. רבות נוהגות לגזור ציפורניים לפני הטבילה, כי לעיתים מצטבר לכלכוך בין הציפורן לאצבע. הרוצה להאריך את ציפורניה ליופי, צריכה להקפיד על ניקוין. ואם יש עליהן לק, צריך להקפיד שיהיה יפה ומושלם. מקנחים את האף ומסירים לכלוך שדבוק לריסים ולעיניים, כולל איפור שאינו מושלם.

הרחצה, חפיפת הראש וסירוק השיער לקראת הטבילה צריכים להתבצע במתינות. יש נוהגות לעשות זאת בחדרי ההכנה הסמוכים למקווה, ויש נוהגות לעשות זאת בביתן, ולאחר מכן הולכות לטבול במקווה.

הטבילה במקווה הטבילה במקווה הרחקות בימי הטומאה זמני הפרישה לקראת המחזור