כיפה הלכות תפילין מצוות התפילין הלכות מזוזה מצוות המזוזה שמות קדושים ספרים מודפסים כבוד בית הכנסת וספר התורה ספר התורה
- - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב

מצוות הציצית

1 דק'

מצוות הציצית

האזן למושג:

מצווה לגברים שלובשים בגד שיש לו ארבע כנפות (פינות) לקשור בהן ציציות. בכל כנף מארבע הכנפות יוצרים חור, ומשחילים בו ארבעה חוטי ציצית, שכשהם נכפלים הם שמונה. קושרים את החוטים יחד וכורכים אותם, וכך יוצרים גדיל שממנו מתפצלים שמונה חוטים. אורך הגדיל וחוטי הציציות הנמשכים מעבר לבגד, לכל הפחות כ-24 ס"מ. אם אחר כך נקרעו, כל זמן שנותר מכל חוט כ-4 ס"מ - הציצית כשרה. הכנת חוטי הציצית, טווייתם, שזירתם וקשירתם בארבע הכנפות צריכות להתקיים לשם מצוות ציצית. 

הבגד שחייב בציצית הוא מרובע, אבל בגד עגול או בגד שיש בו שלוש כנפות בלבד - פטור מן הציצית. הבגדים שאנו רגילים ללבוש כיום, כגון חולצה, מכנסיים, חליפה ומעיל, אינם חייבים בציצית, הואיל ואין להם ארבע כנפות. כדי לזכות במצוות הציצית, קונים בגד מיוחד, שתכונתו העיקרית שהוא מרובע בעל ארבע כנפות, ומטילים בו ציציות. במשך היום נוהגים ללבוש תחת החולצה בגד ציצית שנקרא 'טלית קטן', ובשעת תפילת שחרית מתעטפים ב'טלית גדול'. יש נוהגים להתעטף ב'טלית גדול' רק לאחר הנישואין, ולכן נוהגים שהכלה נותנת לחתן 'טלית גדול' במתנה. זמן מצוות הציצית ביום, ולכן מי שמתעטף בטלית בלילה, אינו מברך עליה. 

לפני ההתעטפות בציצית מברכים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהִתְעַטֵּף בְּצִיצִית". בנוסף לעצם הכוונה לקיים את מצוות ה', מכוונים לזכור על ידי מצוות הציצית את כל תרי"ג (613) המצוות, כפי שנאמר: "וּרְאִיתֶם אֹתוֹ וּזְכַרְתֶּם אֶת כָּל מִצְוֹת ה' וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם וְלֹא תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זֹנִים אַחֲרֵיהֶם" (במדבר טו, לט). לפיכך, מצווה למי שלובש טלית קטן מתחת לחולצתו להוציא את הציציות כדי שייראו, ועל ידי כך יוכל להיזכר במצוות. 

יש בטלית ובציצית רמז למציאותו של האדם בעולם הזה. הטלית המרובעת מבטאת את עולם החומר על ארבע רוחותיו, העשיר בכל מיני כוחות ורצונות, אשר מפאת חוזקם לא תמיד יש לנו שליטה עליהם. זהו חסרונו של עולם החומר, שעל אף עוצמתו ורב-גוניותו, אין לו כלים להגשים את שאיפותיו בתבונה. על ידי תרי"ג מצוות שרמוזות בחוטי הציציות, הכוחות שבעולם החומר יכולים לצאת אל הפועל באופן מדויק ומבורך.

נשים בציצית ובתפילין נשים בציצית ובתפילין על ההבדלים בין גברים ונשים