כלל הברכות שלאחר האכילה מדיני ברכות שלפני האכילה כלל הברכות שלפני האכילה משמעות הברכה
- - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב

נטילת ידיים לקראת הסעודה

0.5 דק'

נטילת ידיים לקראת הסעודה

האזן למושג:

תיקנו חכמים ליטול ידיים לפני סעודה על לחם, כדי לנקות את הידיים ולטהרן לקראת הסעודה. תאוות האכילה עלולה להשפיל את הנפש לתאוותנות חומרנית נטולת תוכן רוחני, ועל ידי נטילת הידיים מהזוהמה שדבקה בהן, והכנתן לסעודה, אנו מכינים את עצמנו לאכילה שתגביר בנו את ההרגשות הטובות ותיתן לנו כוח להתרומם ולהוסיף טובה וברכה לעולם. 

נטילת הידיים מתבצעת על ידי שפיכת מים עליהן מתוך כלי. המים צריכים לשטוף את כל כף היד עם האצבעות. בשעת הדחק אפשר להסתפק בנטילת האצבעות. לכתחילה נוטלים תחילה את יד ימין פעמיים ברציפות, ואחר כך את יד שמאל פעמיים ברציפות. צריך שלא יהיה דבר שיחצוץ בין היד למים. מי שיש על ידו תחבושת או פלסטר, אם ניתן להסירם, יש להסירם. ואם קשה, יקיים את הנטילה בשאר היד. לאחר הנטילה ולפני הניגוב, מברכים: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל נְטִילַת יָדַיִם". אין מדברים בין נטילת הידיים לברכת 'המוציא'.

הברכה על הלחם הברכה על הלחם ברכת המזון דיני אמירת ברכת המזון ברכות 'חמשת מיני דגן' היין ברכת 'הטוב והמטיב' על יין נוסף דרך ארץ באכילה ברכת 'אֲשֶׁר יָצַר' על הפרשת הפסולת ברכות הריח ברכות הראייה ברכות על התחדשות הטבע בריות נאות הרואה אנשים חכמים על גאולת הארץ בבניית יישובים תפילת הדרך ברכת הגומל שהחיינו, הטוב והמטיב ודיין האמת פירות חדשים