- - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב

השינה בלילה והקימה בשחר

0.5 דק'

השינה בלילה והקימה בשחר

האזן למושג:

קריאת שמע והמפיל לפני השינה: מצווה לומר לפני השינה את פרשת 'שמע' וברכת 'המפיל', כדי לישון מתוך דברי אמונה ותפילה, ולהתעורר מתוך כך ברעננות ושמחה. יש נוהגים להוסיף ולומר עוד מזמורים ופסוקים, כסגולה כנגד מזיקים, חלומות רעים ונדודי שינה. מנהג חסידות לאדם שיערוך חשבון נפש לפני השינה, ואם ייזכר שחטא, יתוודה על חטאו, ויקבל על עצמו להשתדל שלא לחטוא בזה יותר. כמו כן מנהג חסידות שימחל אדם לפני שנתו לכל מי שחטא כנגדו וציערו, כדי שלא ייענש אדם בגללו, וכשם שהוא מוחל לאחרים כך יימחלו לו בשמיים כשיצטרך ויאריך ימים.

הקימה בשחרית: ראוי לאדם להתעורר בבוקר בגבורה כאריה לעבודת בוראו. אדם שאיבד את אמונתו וייעודו, אין לו אתגר שלמענו שווה לקום, ולכן הוא חש בבוקר עייפות ומועקה, ורק כשאין לו יותר ברירה, הוא קם מאוחר ובכבדות אל עוד יום אפרורי וקודר. אבל אם יתחזק באמונה, ויחשוב על האתגרים שעומדים לפניו, תתעורר בנפשו חיוניות ושמחה, ויוכל לקום בזריזות ולהתחיל את יומו במרץ. כדי להתחזק באמונה, נוהגים לומר בעת הקימה: "מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה, רבה אמונתך".

נטילת ידיים של שחרית נטילת ידיים של שחרית ברכות השחר ברכת התורה התפילה פעולתה של התפילה תקנת נוסח התפילה תקנת שלוש התפילות מצוות תפילה לנשים כוונה והמתקשים לכוון תנאים לתפילה ודברים שבקדושה שמירת נוסח אבות הכנות לקראת התפילה תפילת עמידה תנוחת תפילת עמידה קריאת שמע המשך פרשת שמע