שלא לאכול חלב אחר בשר ולהיפך איסור בשר בחלב חָלָב ביצים מתנות לכהנים מבעלי חיים איסור דם והכשרת הבשר גיד הַנָּשֶׁה חֵלֶב בשר כשר וחָלָק שחיטה המינים המותרים והאסורים אכילת בשר איסור שרצים ותולעים הפרשת חלה תרומות ומעשרות כיום תרומות ומעשׂרות כִּלְאֵי הכרם חדש וערלה
- - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב - םוקמל םדא ןיב

הפרדת הבשר והחלב במטבח

1 דק'

הפרדת הבשר והחלב במטבח

האזן למושג:

כיור ושיש: רבים נוהגים להתקין במטבח שני כיורים, אחד לניקוי כלים חלביים ואחד לניקוי כלים בשריים. כמו כן נוהגים לקבוע שצד אחד של השיש יהיה למאכלי חלב, וצד שני למאכלי בשר. מאכלי פרווה אפשר להכין בשני חלקי השיש ובתנאי שהשיש נקי. בשעת הצורך אפשר להשתמש בכיור אחד ושיש אחד לשני המינים, ובתנאי שיקפידו לנקות את הכיור והשיש משיירי המאכלים בין מין למין.

מדיח כלים: מותר להשתמש באותו מדיח ובאותם מגשים לבשרי ולחלבי זה אחר זה, תוך הקפדה שלא ידיחום יחד, שמא טעמי בשר וחלב יתערבו יחד לפני שייפגמו על ידי הסבון. ויש נוהגים להדר לקנות שני מגשים, אחד לכלים בשריים ואחד לכלים חלביים.

כיריים: מותר להשתמש באותה חצובה לבשר ולחלב, מפני שגם אם גלש מעט רוטב בשרי או חלבי על החצובה, האש שורפת ופוגמת אותו. וכן הדין בכיריים חשמליות וקרמיות, שמותר להניח על אותו משטח פעם סיר בשרי ופעם סיר חלבי, הואיל וחום הכיריים שורף את מה שלעיתים נשפך מהם. כאשר מבשלים על הכיריים בעת ובעונה אחת סיר בשרי וסיר חלבי, יש לשים לב שיישאר ביניהם רווח, כדי שלא יגלוש מתבשיל אחד על דופן הסיר השני. 

תנור אפייה: רבים נוהגים לקנות תנור עם שני תאים, ולייחד אחד לבשרי ואחד לחלבי. הרוצה להשתמש באותו תא, פעם לבשרי ופעם לחלבי, רשאי, ובתנאי שתהיה לו תבנית מיוחדת לבשרי ותבנית מיוחדת לחלבי, ויכשיר את התנור במעבר שבין שני המינים על ידי חימומו למשך כחצי שעה על החום הגבוה ביותר, ורבים נוהגים גם לנקותו מעט לפני כן. טעו ובישלו תבשיל חלבי בתבנית חלבית בתנור בשרי, בדיעבד התבשיל החלבי כשר, שכן בפועל לא נכנס טעם ממשי של בשר בחלב.

מיקרוגל: ניתן להשתמש באותו מיקרוגל למאכלים חלביים ובשריים בזה אחר זה, ובתנאי שלא יניחו מאכלים חלביים או בשריים ישירות על אותה צלחת, ויכסו את המאכלים כדי שלא ייכנסו אדים רבים מחלל המיקרוגל למאכל המתחמם. המכסה יכול להיות עם חרירים. בשעת הדחק אפשר לחמם מאכלים במיקרוגל שחיממו בו מאכלים לא כשרים, בתנאי שיניחו את המאכל הכשר על גבי צלחת נוספת ויכניסו את המאכל לתוך שקית או קופסה שתעטוף אותו מכל צדדיו, למרות שיישאר שם פתח ליציאת אדים.

הכשרת כלים ומטבח: דין הכשרת כלי טרף או מטבח טרף, כדין הכשרת כלים לפסח, ויבואר להלן (ל, ט-י). 

מאכלים מסוכנים ואזהרות בריאות מאכלים מסוכנים ואזהרות בריאות האיסורים על מאכלי נוכרים פת נוכרי בישולי נוכרים חולה סיעודי חלב וגבינה של נוכרים האיסורים החמורים ביין גויים משקאות אלכוהוליים הרמת כוסית ומסיבה של נוכרים טבילת כלים אכילה אצל חבר יהודי הצורך בהכשר למסעדות ובתי מלון הצורך בהכשר למזון תעשייתי סוגי ההכשרים האיסור לסחור במאכלים אסורים