מצווה להסיר סכנות ולהימנע מהן מצוות מעקה זהירות בדרכים עוּבּר והפלה ייהרג ואל יעבור פיקוח נפש דוחה את כל המצוות פדיון שבויים מערכות ההצלה הציבוריות לא תעמוד על דם רעך איסור התאבדות עֶגְלָה עֲרוּפָה - אחריות מנהיגי הציבור רוצח בשגגה
- - ורבחל םדא ןיב - ורבחל םדא ןיב - ורבחל םדא ןיב

שמירת הבריאות

0.5 דק'

שמירת הבריאות

האזן למושג:

מצווה לשמור על הבריאות ולא לעשות דבר שמזיק לבריאות, שה' ברא את גופנו בריא, ועלינו לשמור עליו. המסכן את עצמו באכילת דבר מסוכן או בהתמכרות לעישון, לאלכוהול או לסמים ומת, ייתן על כך את הדין, שנאמר: "וְאַךְ אֶת דִּמְכֶם לְנַפְשֹׁתֵיכֶם אֶדְרֹשׁ" (בראשית ט, ה). מי שכבר התמכר לעישון, צריך להתאמץ מאד להפסיק, ועד שייגמל, יזהר שלא לעשן ליד אחרים, מפני שהעישון מזיק לבריאותם ולהרגשתם הטובה.

בהדרכות הרפואיות יש ללכת בכל דור לפי המוסכם על רוב הרופאים. ההדרכה המקובלת כיום היא לצמצם עד כמה שאפשר באכילת מאכלים מעובדים, ומאכלים עתירי סוכר, מרגרינה, מלח ושומן טראנס. בין המאכלים המאופיינים במרכיבים אלו: משקאות קלים, חטיפים תעשייתיים, נקניקים, בורקסים ועוגות. מנגד, מומלץ להרבות באכילת ירקות ופירות ושתיית מים. ומעל הכל, לא לאכול יותר מדי, להקפיד על פעילות גופנית ושינה טובה. כמו כן מומלץ להיזהר מדיאטות חריפות ומנהגי בריאות קיצוניים, שכן השמחה והטבעיות הן יסוד הבריאות, וזהירות והקפדה יתרות פוגעות בהן.

ביקור חולים ביקור חולים חולה סופני